Mēs ikdienā arvien vairāk cenšamies samazināt laiku lietām, kas patērē daudz nevajadzīgas enerģijas, lai pievērstos tam, kas patiesi svarīgs. Ierīces un gadžeti palīdz ne tikai ietaupīt laiku, bet arī paaugstina komforta līmeni un uzlabo dzīves kvalitāti. 

Senāk filmās lūkojāmies kadros, kur dārgas villas īpašnieki vien saplaukšķināja, lai ieslēgtu vai izslēgtu gaismu. Taču tas, ko pašlaik piedāvā tehnoloģijas, ir kas daudz vairāk. Turklāt- tās ir pieejamas ikvienam. 

Balss vadības sistēmas jeb gudrā māja piedāvā brīvroku veidu, kā regulēt apgaismojumu, termostatus, durvju slēdzenes un daudz ko citu. ASV šīs balss vadības sistēmas izmanto katrs ceturtais pieaugušais, skaitlim strauji pieaugot. Savukārt Latvijā tās pieejamas ir tikai salīdzinoši nesen. 

Balss vadības sistēmas un ierīces

Divas no populārākajām un pazīstamākajām balss vadības sistēmām ir Alexa un Google Nest. Tās piedāvā dažādus skaļruņus, no kuriem, piemēram, Alexa “mājo” Amazon Echo skaļrunī, savukārt uz “Hey Google” atsauksies Google Home Mini. 

Amazon Echo Dot vai Google Home Mini

Abi gudrās vadības skaļruņi ir savienojami ar virkni citu ierīču un to darbības veids ir ļoti līdzīgs. Tās ir pievienojamas elektrotīklam un strādā WiFI tīklā. Tās var savienot gan ar iOS, gan Android viedtālruņiem.  Ar to palīdzību varēsiet pārvaldīt gan Ledvance Smart+ un Philips HUE viedo apgaismojumu, gan klausīties Spotify, uzdod jautājumus, saņemt atbildes un ne tikai. Taču, ņemot vērā, ka abi ir tik līdzīgi – kuru tad izvēlēties?

Lai varētu pastāstīt par produktu priekšrocībām vai trūkumiem, veicām produktu testēšanu un salīdzinājām abas ierīces. 

Vizuālajā ziņā jūsu mājoklī iespējams labāk iederēsies Alexa Echo Dot, kuras korpusā iestrādātas LED lampiņas, kas iedegas brīžos, kad Alexa klausās vai runā. Turpretim Google Home Mini ir izskatās pēc maza, vienkārša skaļruņa, kas atgādina pogu. Arī skaņas kvalitātes ziņā Amazon Echo Dot pārspēj Google produktu, par ko var labi pārliecināties, atskaņojot mūziku. Taču abi produkti ar Bluetooth palīdzību ir savienojami ar citiem skaļruņiem, turklāt Amazon Echo Dot ir 3.5mm audio ligzda, ja savienojamajam skaļrunim Bluetooth iespēju nav. 

Funkciju un lietojamības ziņā papildus jau iepriekš nosauktajām lietojamības iespējām, atšķirībā no Alexa, Google var savienot arī ar Netflix, kas var izrādīties ļoti noderīgi.

Kā ir sarunāties ar šīm platformām? 

Abām jūs varat uzdod jautājumus, prasīt, lai pastāsta joku, dzied, paziņo laika prognozi, iestata modinātāju vai taimeri un tamlīdzīgi. Tomēr sarunu laikā var nonākt pie secinājuma, ka ar Google Home sarunāties ir vienkāršāk. Uzdodot jautājumus Alexa platformai, bieži var nākties sastapties ar situāciju, kad Alexa nezina atbildi uz jautājumu (vai varbūt zina, bet izmantojāt nepareizu formulējumu), kamēr Google Home asistentam var uzdot virkni jautājumu, uz kuriem izvērstāk atbildes saņemsiet arī savā viedtālrunī. Tas gan nenozīmē, ka Alexa ir “zemē metama” izvēle- to vienkārši ir jāiemācās lietot, izprotot, kādu informāciju un kādā formulējumā jautāt. 

Jāatzīst, ka diemžēl nevienā platformās nav pieejama balss vadība latviešu vai krievu valodā, tādēļ jārēķinas, ka komunikācija notiks angliski. Taču, ja pārvaldāt valodu, problēmu nebūs. Savukārt, ja jums ir bērni, viņiem šīs tehnoloģijas patiks un būs ļoti noderīgas. 

Funkcionalitāte bērnistabā

Ja bērns ir zīdaiņa vecumā, variet atskaņot dažādas skaņas, kā arī attālināti regulēt gaismu istabā. Ar Ledvance Smart + un Philips Hue viedo apgaismojumu variet iestatīt atbilstošu apgaismojumu vai arī “spēlēties” ar krāsām. Ja bērns ir lielāks, tad Alexa un Google stāstīs pasakas, jokus, kā arī atbildēs uz “kāpēc” jautājumiem. Skolas vecuma bērniem variet radīt pārsteigumu un pārvērst viņu istabu par “gudro istabu” – bērns varēs pats apgūt priekšrocības, ko sniedz šīs tehnoloģijas, īpaši, ja istabā būs arī gudrās spuldzes vai gaismekļi – to temperatūru un gaismas intensitāti iespējams iestatīt atbilstoši nodarbēm. Vai tikai tā nav ideja dzimšanas dienas vai citu svētku dāvanai?

Cenu salīdzinājums

Cenu ziņā lielas atšķirības nav – abas ierīces ir par pieejamu cenu. Google Home variet iegādāties par 41 EUR, taču Amazon Echo pieejams par 66 EUR.

Mūsu secinājumi

Tas, kuru no ierīcēm izvēlēties, ir atkarīgs no jūsu vēlmēm un vajadzībām. Lietojamības ziņā Google Assistant var izrādīties vieglāk pārvaldāms. Taču, ja vēlaties izmantot ierīci, lai tajā klausītos mūziku, tad iesakām iegādāties Alexa – to varētu salīdzināt ar mazu, gudru JBL skaļruni, ko pārvaldīt ar balsi – vai nav forši? 

Azarts un atklāsme par daudzajām iespējām jau pēc pirmajiem produktu izmēģinājumiem jums radīs vēlmi “iet tālāk” un ieviest ikdienā arvien vairāk balss vadības tehnoloģiju. Iespējams, pateicoties Alexa vai Google Nest, jūs sāksiet lietot balss vadību arī savā telefonā un izmantosiet brīvroku režīmu auto (ja to vēl nedarāt). Jūs varēsiet aizmirst par neveiklām situācijām, kad nepieciešams ieslēgt gaismu, bet rokās ir smagi iepirkuma maisiņi, vēlaties skatīties filmu, bet atkal tā TV pults kaut kur pazudusi… Turklāt jūsu bērni būs sajūsmā. 

Produkti, ko iespējams savienot ar gudrās mājas vadības sistēmām: